Copenhagen Open 2017 program

Here we go again !

copenhagen open skate one love mag

Schedule

Wednesday, July 19

Schedule

13:00 – 16:00 – Faelledparken Open Street Contest (open for all        skaters) – Edel Sauntes Alle

Qualifiers

Three skater jams, three minutes each

Top five qualify for Finals

Finals

Three, one minute runs, best counts

 

 

16:00 – 18:00 – Faelledparken Pro Bowl (invite only) Fælledparken

Four skater jams, two songs long, skate in order until you fall

 

 

Thursday, July 20

 

15:00 – 18:00 – Lithauens Plads (ledges, bump, gaps, quarters, kickers, 80’s boardslide rail)

Four skater jams, 8 minutes each, skate in order

Only lines with a three trick minimum count

Top three qualify for the Street Contest at Copenhagen Skatepark on Saturday

19:00 – 23:00 – Kødbyen (Meat Packing District – slappies and wallrides)

Four skater jams, 8 minutes each, skate in order

Only lines with a two trick minimum count.

Must be two separate obstacles and include the Independent slappy curb

Top three qualify for the Street Contest at Copenhagen Skatepark on Saturday

Friday, July 21

 

13:00 – 15:00 – The Little Mermaid (ledges)

Four skater jams, 8 minutes each, skate in order

Top three qualify for the Street Contest at Copenhagen Skatepark on Saturday

           Canal boat ride to next spot

 

16:00 – 21:00 – The Triangle (with new additions)

Qualifiers

Three skater jams, four minutes each

Top five qualify for Finals

Finals

Three runs, best run counts

A run consists of two trips around the triangle, either direction

           Top three qualify for the Street Contest at Copenhagen Skatepark on Saturday

 

Saturday, July 22

 

15:00 – 17:00 – Planetariet by the Lakes (picnic table and flat bar)

Four skater jams, 8 minutes each, skate in order

Top three qualify for the Street Contest at Copenhagen

Skatepark on Saturday

 

17:00 – 05:00 – Street Contest at  Copenhagen Skateboard

 

Consists of top three from each mini-contest, plus wildcards

Finals

Three skater jams, four minutes each

Top six qualify for Super Finals

Super Finals

Three, one-minute runs, best run counts

Awards for Finals immediately following

Flyout Best Trick

Element Barrel Jump Contest

Special Awards Ceremony

After-Party immediately following

Sunday, July 23

 

14:00 – 01:00 – La Banchina – Refshalevej 141